Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

FROM:ALBA AND LAURA

CAKE SHOP

Buy a very expensive cake-You spend a lot of money, and the cake will surley be bad. Make a cake at home and it goes wrong-You will drity the kitchen and the cake will not be good.

WHAT CAN YOU DO?

Are you a student or an adult? And do you need any sweet for a birthday, a party or for yourself?

WE CAN HELP YOU!!

WHAT CAN WE DO?

With our future small business, we can make the best handmade cakes and sweets in the whole city.

+ info

Kids

Older People

Teenagers

WE CAN HELP:

Money for the material

Money for the Ingredient

We need approximately 50 dollars to buy the different ingredients.

WE NEED:

For our future small business, we need these important things:

We need approximately 20 dollars to buy the materials to make the cake.

LOGO

This would be the logo that we would put on all the boxes with our cakes.

This would be the idea of our poster for our future cake shop

POSTER

Mall

Streets

Schools

WHERE DO WE PLACE OUR POSTERS?

WHERE DO WE MAKE OUR SWEETS?

All our cakes are made in our houses. But we are saving money to buy a small place

1- It will waste a lot of time of our lives.2- We will spend a lot of money.

HANDICAP

1- They are good and quality cakes.2- They are cakes made with a lot of love.3- The money from our sales will go to an ONG.

BENEFIT

vs

PRICE OF CAKES AND SWEETS

15 CROISSANTS WITH CREAM OR VAINILLA

20 BISCUITS WITH CANDY OR CHOCOLATE

CAKE WITH CHOCOLATE OR VAINILLA

8$

15$

10$

THANK YOU VERY MUCH!!AND WE HOPE YOU LOVE OUR CAKES