Full screen
Share
1





6
Reagen had more math homework than she had ever had before. She had 76 problems, and each one took her 2.34 minutes to complete. How many minutes did she work on homework?
5
Justus’ family runs a small dog shelter. Every 10 days, they buy 143.45 pounds of dog food. How much dog food do they use each day?
4
Every December, the Kiser family drives 85.91 miles to see family. Over the course of 5 years, how many miles does the Kiser family drive?
3
John drove his car 164.5 miles during 5 days. If he drove the same number of miles each day, how many miles did John drive each day?
2
The Cupcake bakery used 564.34 pounds of flour over the course of a week. If they used the same amount each day, how many pounds did they use each day?


Read the problems, and then record your responses and show your work on the recording sheet. Make sure to show all of your work!
Janet drove from New York to Louisiana. It took 50 gallons of gas for her to get there. Gas cost $3.59 a gallon. How much did she spend on gas?
Practice your multiplication and division skills!
Halloween Practice

HALLOWEEN LIST
Robin Rodriguez
Created on October 27, 2023
Over 30 million people create interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
BEYONCÉ
Horizontal infographics
ALEX MORGAN
Horizontal infographics
ZODIAC SUN SIGNS AND WHAT THEY MEAN
Horizontal infographics
GOOGLE - SEARCH TIPS
Horizontal infographics
OSCAR WILDE
Horizontal infographics
NORMANDY 1944
Horizontal infographics
VIOLA DAVIS
Horizontal infographics