Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Math Escape room

Chaotic
Kitchen

start

Material from
Chapter 2, Algebra 1 book

created by Mrs. Moberly
for Mr. Prince's class

After a long day, you arrive home and are surprised to find no one there.

When you go to the kitchen, you find a note and decide to read it...

Look at the note on the fridge

Recipe

Vocabulary

Solving Equations

Variables

Rates and Ratios

I'm out to dinner.
I left a recipe in the fridge for you to make dinner.
Follow all the steps.

Good Luck!

What does it mean to evaluate an expression?

Calculate percentages using order of operations

Determine the correct letter

Find the value

Look it up in the dictionary

An equation is like a balanced scale. To keep the balance,
perform _________________.

The hokey pokey

Different operations on both sides

Mathematical calculations in any order

Same operation on both sides

You can add ______________to both sides of the equation, and the statement will still be true.

any number

same
numbers

different
numbers

any letter

Recipe

Vocabulary

Solving Equations

Variables

Rates and Ratios

Solve the equation.
1 = 1
4 5

5
4

5

4

B

-

-

5
4

What is the square root of 144?

10

14

3

12

Lisa's age plus Sean's age is 17. Sean is 11 years old.
How old is Lisa?

11 years old

6 years old

8 years old

28 years old

Recipe

Vocabulary

Solving equations

Variables

Rates and Ratios

What is the first step in solving for a variable?

Locate the variable you are asked to solve for in the equation.

Use inverse operations to undo operations and isolate the variable.

In the formula d = rt, d is isolated. You can "rearrange" a formula to isolate any variable by using inverse operations.

The absolute value of a number is a nonnegative.


Twelve cows produce 224,988 pounds of milk.
Find the unit rate in pounds per cow.

18,749 lb/cow

37,498 lb/cow

Recipe

Vocabulary

Solving equations

Variables

Rates and Ratios

The ratio of a to b can be written as

a:b

a=b

A variable uses 1 tablespoon of gasoline to drive 125 yards. How many miles can the vehicle travel per gallon? Round your answer to the nearest mile. Hint: There are 256 tablespoons in a gallon.

15 mi/gal

18 mi/gal

The ratio of games won to games lost for a baseball team is 3 : 2.
The team won 18 games. How many games did the team lose?

12

9

Sarah earns $52.50 in 7 hours.
Find the unit rate in dollars per hour.

$5.25 per hour

$7.50 per hour

Recipe

Vocabulary

Solving Equations

Variables

Rates and Ratios

starT over?

Congrats!

You completed the recipe!

Try Again!