Want to make creations as awesome as this one?

Proiectul „Drepturile copilului” reprezintă transpunerea într-o formă digitalizată a acțiunii educaționale referitoare la drepturile copilului.

Transcript

Autor: Greab VioricaProfesor de psihopedagogie specială Disciplina predată: Educație socialăCentrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița, România

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

  • Instituția: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița
  • Clasa: a VI-a D
  • Aria curriculară: Om și Societate
  • Disciplina: Educație socială
  • Subiectul lecției: „Drepturile copilului”
  • Unitatea de învățare: „Drepturi și responsabilități ale copilului”
  • Tipul lecției: Recapitulare și sistematizare

COMPETENȚE GENERALE

1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor grupuri şi comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social 2. Cooperarea pentru realizarea unor activități şi pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri şi comunități, prin asumarea unor valori şi norme sociale şi civice 3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de inițiativă şi întreprinzător, respectiv prin manifestarea unui comportament social, civic şi economic activ

1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi și responsabilități 1.3. Raportarea critică la opiniile, explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în contextul unor dezbateri privind asigurarea și promovarea drepturilor copilului 2.2. Identificarea, prin lucru în echipă, a unor măsuri de intervenție posibile pentru cazuri semnalate de încălcare a drepturilor copilului sau de promovare a acestora3.1. Exercitarea drepturilor și a responsabilităților în luarea unor decizii personale și de grup, în condițiile respectării drepturilor celuilalt 3.2. Participarea la decizii de grup privind implicarea în promovarea și apărarea propriilor drepturi

Competențe specifice

O1- Să precizeze drepturile fundamentale ale copilului, precum și responsabilitățile ce derivă din aceste drepturi;O2- Să identifice efectele nerespectării drepturilor copilului;O3- Să rezolve cu responsabilitate sarcinile din cadrul interacțiunilor propuse;O4- Să identifice soluții pentru copiii aflați în situații de risc;O6- Să participe cu interes la activitate;

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

Realizarea sensului: Identificarea titlului lecției- Rebus didactic.ro, autor prof. Viorica GreabAnunțarea titlului lecției și a obiectivelorExerciții de fixare: „Drepturile si responsabilitățile copiilor”- Biblioteca digitală. Educație online, autor Stratulat Alina - MihaelaIdentificarea Principiilor care stau la baza Convenției cu privire la drepturile copilului în Manualul digital de Educație socială, clasa a V-a, Editura LiteraRezolvarea exercițiului interactiv:„Drepturile copilului”- sursa Biblioteca digitală-Educație onlineautor Mihaela Gogu„

Evocarea- Stabilirea câmpului lexical al cuvântului „copilărie”- MindmapExercițiu- joc: „Interesele copilului”-sursa Learning Apps- prof. Viorica GreabCe-și doresc copiii? - Prezentare: „Drepturile mele”-sursa youtube, autor prof. Viorica Greab

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

Sarcină adaptată pentru elevii cu tulburări de învățare- Puzzle: „Drepturile copiilor pe înțelesul lor”- Sursa Biblioteca digitală- Educație online.md-autor cristinalucia58- https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=01baf909c953

Rezolvarea jocului Quzziz: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”

Grupa 2: Exercițiu joc de selectare a variantei corecte- „Drepturi și responsabilități ale copiilor în familie ”sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab

Grupa 1: 1. Rezolvați exercițiul joc: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”, sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab

Realizarea sensului: Activități pe grupe:

Identificarea soluțiilor pentru copiii aflați în situații de risc-https://padlet.com/viorica_greab/oorwa1p9rplzc6bh

Grupa 1:Rezolvare exercițiu joc: „Copil vesel sau copil trist?- sursa Learning Apps- autor prof. Viorica Greab

Activități pe grupe:

Grupa 2: Rezolvarea testului Quizziz- „Drepturile copilului”- autor prof. Viorica GreabGrupa 3: Rezolvarea testului online: „Copii în situații de risc”-autor Viorica Greab

Încălcarea drepturilor copilului: vizionare videoclip și notarea formelor de abuz asupra copilului;- youtube, autor prof. Viorica Greab

Realizarea sensului

Tema de casă- Test online„Dreptul la joacă și la activități recreative”Citirea și învățarea lecției din Manualul digital de Educație socială- Editura Litera, pag. 68

Extensia: Rezolvarea exercițiului joc interactiv: „Drepturile copilului”

Rezolvarea testelor online, pe grupe: „Dreptul la educație” și „Drepturile copilului”- pe platforma didactic.ro, autor prof . Viorica Greab

Rezolvarea fișei de lucru- pe platforma Livesheet

REFLECȚIA:

- Frontală- Pe grupe- Individuală

Tipuri de activitate

Resurse procedurale:Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică: • Brainstorming

STRATEGII DIDACTICE

Puzzle-Puzzles - Drepturile copiilor pe înțelesul lor. https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=01baf909c953

Exercițiul interactiv:„Drepturile copilului”- autor Mihaela Gogu- https://wordwall.net/resource/897314/drepturile-copilului-by-mihaela-gogu

Lecție online- „Drepturile și responsabilitățile copiilor”, autor prof. Stratulat Alina - Mihaela https://www.youtube.com/watch?v=zWbhdjpNfbw

Resurse digitale Biblioteca digitală- Educație online.md

Resurse digitale

Resurse create pentru lecție de autor prof. Viorica Greabhttps://www.mindmeister.com/1991755397- Harta mentalăhttps://learningapps.org/13462709-Ex joc „Interesele copilului”https://youtu.be/dYjP010uWqE- Prezentare „Drepturile copilului”https://www.didactic.ro/r/husdh2- Rebus- „Drepturile copilului”https://learningapps.org/13332220- „Drepturi și responsabilități ale copilului” https://learningapps.org/display?v=pmf2srhma21- „Drepturi și responsabilități ale copiilor”https://quizizz.com/admin/quiz/5eb9b4ce0c3056001b4c330f/drepturi-%C8%99i-responsabilit%C4%83%C8%9Bi-ale-copiilor https://youtu.be/56jRf9eUBWo- „Drepturile copilului sunt fundamentate de lege”

Resurse digitale

https://learningapps.org/display?v=pp3tii0ic21-Ex. joc:„Copil vesel sau copil trist?”https://quizizz.com/admin/quiz/5ead5f12127583001b1be5a2/drepturile-copiluluihttps://www.didactic.ro/q/ucvwxy- Test online-Dreptul la educațiehttps://www.didactic.ro/q/zfhnsp Test online-„Drepturile copilului”https://www.didactic.ro/q/zpotvr- Test online„Dreptul la joacă și la activități recreative”https://padlet.com/viorica_greab/oorwa1p9rplzc6bhhttps://www.liveworksheets.com/kp2225956plhttps://learningapps.org/display?v=pnyd9pp2k20

Resurse create pentru lecție- autor prof. Viorica Greab

Resurse digitale

Resurse digitale

  • Manualul digital de Educație socială, clasa a V-a, Editura LITERA
Autori: Liliana Zascheievici Nicoleta-Laura Crețu Tamara Manatu Elena NedelcuMaria-Dorina Stoica- https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20V-a/Educatie%20sociala/Litera/

LaptopSmartphoneTabletă

Resurse materiale

Resurse temporale

Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.

Notă: Din cauza faptului că elevii prezintă diferite forme de dizabilități de intelect, sarcinile vor fi adaptate, individualizate.

Resurse umane

Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA

Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor. În cazul fișei de lucru se va ține cont de următorul barem:

Forme

Modalități de evaluare

Metode de evaluare

- Observare sistematică- Verificare curentăVerificare interactivă- Teste online, pe platforma didactic.roInteracțiuni în web 2.0, pe platformele digitale Fișe pe platforma Liveworksheets

Știți cu adevărat, care sunt interesele voastre? Vă propun jocul- „Interesele copilului ”pentru a le descoperi! Click aici:

EVOCAREA- Exercițiu de spargere a gheții- Stabiliți câmpul lexical al cuvântului „copilărie”pe următorul Mindmap-Brainstorming. Click aici:

SCENARIU DIDACTIC

EVOCAREA

Vă propun să aflați din următorul videoclip, ce își doresc toți copiii. Urmăriți prezentarea: „Drepturile mele”-autor V. Greab și notați aici, cinci dorințe ale copiilor, Click pe text!

Video

Rezolvați următorul rebus! Click aici! Ce cuvinte ați descoperit pe verticală?Anunțarea titlului lecției și a obiectivelorVă propun acum să vizionați lecția „Drepturile si responsabilitățile copiilor”- Biblioteca digitală. Educație online, autor Stratulat Alina - Mihaela,min 2: 24- 9: 18. Click aici Și acum vom identifica principiile care stau la baza Convenției cu privire la drepturile copilului în Manualul digital, clasa a V-a, Editura LITERA, pag.68. Click aici!

Realizarea sensului

Grupa 3: Puzzle: „Drepturile copiilor pe înțelesul lor”- Sursa Biblioteca digitală- Educație online.md-autor cristinalucia58. Click:

Grupa 2: Exercițiu joc de selectare a variantei corecte- „Drepturi și responsabilități ale copiilor în familie ”, Click aici:

Grupa 1: Rezolvați exercițiul joc: „Drepturi și responsabilități ale copiilor”. Dați click pe buton!

Activități pe grupe:

Rezolvați exercițiul interactiv:„Drepturile copilului”- sursa Biblioteca digitală-Educație online autor Mihaela Gogu- Dați click aici:

Realizarea sensului

Bravo! V-ați descurcat foarte bine până acum și sunt convinsă că ați înțeles cu toții, ce drepturi aveți, dar totodată, și ce responsabilități decurg din aceste drepturi! Vă propun să rezolvați următorul Quizz. Dați click aici!

Realizarea sensului

Din păcate, foarte multe drepturi ale copilului sunt încălcate de oamenii mari. Vizionați acest videoclip!

Realizarea sensului

Notați aici, formele de abuz la care a fost supusă fetița! Click pe text!

Video

Rezolvați testului online: „Copii în situații de risc”-.Dați click aici!

Grupa 3

Rezolvați testul Quizziz despre copiii aflați în situații de risc! Dați click aici!

Grupa 2:

Rezolvați exercițiul joc: „Copil vesel sau copil trist? Click pe buton!

Grupa 1:

ACTIVITĂȚI PE GRUPE

Ați lucrat excelent până acum! Felicitări! Vă propun în următorul padlet să notați soluții pentru copiii aflați în situații de risc! Nu uitați să vă logați cu adresa de gmail! Dați click pe buton!

Grupa 2: Testul online: „Dreptul la educație”. Click aici!

Grupa 1: Testul online- „Drepturile copilului”- Click aici!

Vă propun acum să rezolvați două teste online despre drepturile fundamentale ale copilului, pe grupe:

Reflecția:

Rezolvați următoarea fișă de lucru! Atenție la fiecare sarcină! Dați click pe acest buton!

Reflecția:

Citiți lecția în Manualul digital, pagina 68.

Rezolvarea exercițiului joc interactiv: „Drepturile copilului”

Tema de casă

Exercițiu de sinteză

Extensia- „Dacă vrei să știi mai multe...”

Această resursă a fost creată în cadrul proiectului „Curriculum Relevant, Educație Deschisă pentru toți”-CRED”.

VĂ MULȚUMESC PENTRU ATENȚIE!