Want to make creations as awesome as this one?

Proiectul conține întregul demers didactic adaptat pentru elevii cu tulburări de învățare

Transcript

Autor: Greab VioricaProfesor de psihopedagogie specială Disciplina predată: Limba și literatura românăCentrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița, România

PROIECT DIDACTIC

University Logo

PROIECT DIDACTIC

Instituția: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 BistrițaClasa: a VI-a BAria curriculară: Limbă și comunicareDisciplina: Limba și literatura românăSubiectul lecției: Amintiri din copilarie-„Pupăza din tei”, Ion Creangă Unitatea de învățare: Autor. Narator. Personaj Tipul lecției: dobândire de noi cunoştinţe

1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri 3. Redactarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENȚE GENERALE

1.1. Rezumarea, pe baza informaţiilor explicite şi implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narative, monologate şi dialogate1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale 2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate 3.3. Adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare

Competențe specifice

O1- Să precizeze date din biografia și opera marelui povestitor român, Ion CreangăO2- Să identifice în textul citit și vizionat, autorul, naratorul, personajele și momentele subiectuluiO3- Să ordoneze ideile principale ale textuluiO4- Să povestească acțiunea, urmărind firul întâmplărilorO5- Să imagineze alte situații originale care-l au ca protagonist pe NicăO6- Să participe cu interes la toate activitățile propuseOO

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

Evocarea

Exercițiu de spargere a gheții- „Ascultă și ghicește glasul păsărilor! !https://learningapps.org/20985981 Incursiune în lumea scriitorului și a poveștilor- fragment din lecția online Biblioteca digitală „„Amintiri din copilărie” de Ion Creangă. Momentele subiectului. Cronotopul” Canișcev Cristina - https://youtu.be/Uh86pmpDwH4Exerciții interactive pe platforma Learning Apps, autor Viorica Greabhttps://learningapps.org/display?v=pua8ku01a20https://learningapps.org/display?v=pkhgr8bi521https://learningapps.org/display?v=pikrojy9t20Activități pe grupe!

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

Activitate de prezentare a biografiei scriitorului- https://youtu.be/1WJsuTmvMl4Quiz- ION CREANGĂ- CEL MAI MARE POVESTITOR ROMÂNDescoperirea titlului lecției- Exercițiu interactiv din Biblioteca Educație online- https://learningapps.org/display?v=pte1rgxea20Explozia stelară- Reactualizarea cunoștințelor despre povestireActivități de vizonare fragment de film, citirea conținutului din manualul digital, căutarea cuvintelor în dex, jocuri interactive pe grupe de nivel, individualizatePredarea noilor cunoștințe- Relația autor, narator, personaj- activități interactive

Realizarea sensului

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

Extensiapropunere de vizionare de videoclipuri: filmul integral și curiozități despre pupeze.Test online pe platformadidactic.ro-„Prin lumea poveștilor lui Creangă”Tema de casă

Reflecția: Fișe de lucru online diferențiate pe grupe de nivel, cu bareme de corectare

Activități de învățare

- Frontală- Pe grupe- Individuală

Tipuri de activitate

Resurse procedurale:Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea, povestirea; • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, citirea expresivă, investigarea, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică: • Explozia stelară

STRATEGII DIDACTICE

site-uri: https://learningapps.org/20985981- autor Viorica Greabhttps://youtu.be/Uh86pmpDwH4- Biblioteca digitală Educație online md, autor Canișcev CristinaExerciții pe platforma Learning Apps, autor Viorica Greabhttps://learningapps.org/display?v=pikrojy9t20https://learningapps.org/display?v=pua8ku01a20https://learningapps.org/display?v=pkhgr8bi521

Resurse digitale

Site-uri: https://youtu.be/1WJsuTmvMl4- Poveşti din biblioteca şcoliihttps://quizizz.com/admin/quiz/5eab24c7cf929a001bbbdfd7/ion-creang-cel-mai-mare-povestitor-roman- autor prof. Viorica Greabhttps://learningapps.org/display?v=pte1rgxea20-autor Biblioteca digitală- Educație online md.https://youtu.be/VRhbDMJV2Y4-fragment film „Amintiri din copilărie”https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Limba%20si%20literatura%20romana/EDP2/#p=19. autori Mariana Norel, Petre Bucurencu, Mihaela Draguhttps://dexonline.ro/

Resurse digitale

Site-uri: https://wordwall.net/resource/3753128/pup%c4%83za-din-tei-ion-creang%c4%83- resursă Biblioteca digitală md- Educație online, autor prof. Nusapav Resurse educaționale create de prof. Viorica Greab:https://learningapps.org/display?v=pb8z67gf520https://learningapps.org/display?v=ptvb8xtka20https://www.liveworksheets.com/rt2201440ahhttps://www.liveworksheets.com/zd2200316ovhttps://en.calameo.com/read/00680828149f266b19c00https://www.didactic.ro/q/zdgdkehttps://youtu.be/CKChYWELKSo- adaptare cinematografica: Elisabeta Bostan, https://youtu.be/oitxCqdz4bI-autor SUPERCAT

Resurse digitale

  • Laptop
  • Smartphone
  • Tabletă

Resurse materiale

Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.

Resurse temporale

Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA

Notă:: Din cauza faptului că elevii prezintă diferite forme de dizabilități de intelect, sarcinile vor fi adaptate, individualizate

Resurse umane

Forme

Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor .În cazul fișelor de lucru se va ține cont de următoarelor bareme:

Modalități de evaluare

- Observare sistematică- Verificare curentăVerificare interactivă- Test online, pe platforma didactic.roInteracțiuni în web 2.0, pe platformele digitale Fise pe platforma Liveworksheets

Metode de evaluare

EVOCAREA- Exercițiu de spargere a gheții1. Ascultați cântecul păsărilor și potriviți jetoanele în următorul joc. Dați click pe buton! Două dintre păsările pe care le-ați recunoscut în acest joc, sunt cocoșul și pupăza. În ce povești și povestiri ați întâlnit aceste păsări?Incursiune în lumea poveștilor lui Ion CreangăUrmăriți videoclipul pentru a descoperi locul unde s-a născut și a copilărit marele povestitor român, min.0:50-2:20- sursa Educație online- Biblioteca digitală, autor Cașnicev Cristina.

SCENARIU DIDACTIC

Grupa 1: Urmăriți fragmentul din filmul „Amintiri din copilărie" și completați textul referitor la emoțiile care-l cuprindeau pe marele nostru povestitor, Ion Creangă, atunci când rememora frânturi din copilăria sa. Selectați cuvântul potrivit!

Grupa 3: „Prin „Lumea poveștilor” lui Ion Creangă”- Potriviți imaginile cu titlul povestirii.

Grupa 2:Observați imaginile, dați click pe fiecare beculeț și descoperițI întâmplările redate de Ion Creangă în opera „Amintiri din copilărie". Selectați titlul povestirii.

Activitate pe grupe

REALIZAREA SENSULUI: SĂ ȘTIM MAI MULTE....Cine a fost Ion Creangă?Urmăriți videoclipul despre viața și activitatea marelui povestitor, Ion Creangă.- Rezolvați jocul „ION CREANGĂ- CEL MAI MARE POVESTITOR ROMÂN”Astăzi, la Limba română, vom pătrunde în lumea „Amintirilor din copilărie” . Descoperă subiectul lecției, rezolvând câteva exerciții simple de aritmetică!-sursa Educație online-Biblioteca digitală.md. Anunțarea și explicarea obiectivelor lecției la capacitatea de comprehensiune a elevilor.

Felicitări pentru răspunsuri! Astăzi, vom învăța împreună, mult mai multe aspecte despre această povestire. Haideți să le aflăm împreună!

Cu siguranță, vă amintiți de povestirea „Pupăza din tei” de Ion Creangă, din anii anteriori. Dați click pe fiecare colț al steluței și rezolvați sarcinile, răspunzând pe scurt, la fiecare întrebare.

Explozia stelară

Vizionați fragmentul din filmul „Amintiri din copilărie”.

Grupa 2- Ordonați ideile principale ale textului, în următorul exercițiul joc!Povestiți acțiunea, respectând cronologia evenimentelor!

Grupa 1- Ordonați imaginile corespunzătoare desfășurării acțiunii Activitate diferențiată

Desprinderea informațiilor esențiale din text- Accesați exercițiul joc. Sursa Biblioteca digitală-Educație online, autor Nusapav

Căutați în Dicționarul explicativ online al limbii române sensul cuvintelor pe care nu le cunoașteți! Alcătuiți enunțuri cu acestea.

Citirea lecției din manualul digital, pag. 19-21.

Dați click pe fiecare imagine și răspundeți la întrebări!

SĂ ȘTIM MAI MULT!

Dați click pe text!

Întrebare: Ce roluri credeți că are scriitorul Ion Creangă în această povestire?

despre narator

despre personaj

despre autor

Învățăm....

Dați click pe fiecare imagine și răspundeți!

Justificăm ....

Grupa 2: Rezolvați exercițiile propuse de pe următoarea fișă de lucru:

Grupa 1: Le voi propune elevilor cu tulburări de învățare, efectuarea următoarei fișe de lucru: https://www.liveworksheets.com/zd2200316ov

REFLECȚIA

Tema pentru acasă- Rezolvați următoarea Fișă de lucru

1. Rezolvați testul online, „ În lumea poveștilor-Ion Creangă”-pe platforma didactic.ro

Dacă doriți să aflați mai multe.....a) Urmăriți filmul integral- „Amintiri din copilărie”b) Curiozități despre pupăză

EXTENSIA-

Această resursă a fost creată în cadrul proiectului „Curriculum Relevant Educație Deschisă pentru toți”-CRED

Vă mulțumesc pentru atenție!