PROIECT DIDACTIC„POPAS ÎN LUMEA EMOȚIILOR”
VIORICA GREAB
Created on September 3, 2021
Proiect de acrivitate la disciplina Consiliere și Dezvoltare Personală
More creations to inspire you
Transcript
PROIECT DIDACTIC
Autor: Greab VioricaProfesor de psihopedagogie specială Disciplina predată: Consiliere și Dezvoltare PersonalăCentrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița, România
PROIECT DIDACTIC
Instituția: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 BistrițaClasa: a VI-a BAria curriculară: Consiliere și Dezvoltare PersonalăDisciplina: Consiliere și Dezvoltare PersonalăSubiectul lecției: „POPAS ÎN LUMEA EMOȚIILOR”Unitatea de învățare: CĂLĂTORIE PRINTRE EMOȚII ȘI CUVINTETipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi sociale, interpersonale
COMPETENȚa GENERALĂ
Relaționarea armonioasă cu ceilalți în contexte școlare și extrașcolare
2.1. Exprimarea emoțiilor în acord cu nevoile personale și cu specificul situațiilor;2.2. Identificarea elementelor comunicării eficiente în medii reale și virtuale
Competențe specifice
Competențe specifice integrate
1.1.Exploatarea direcțiilor de dezvoltare a caracteristiciilor personale;1.2. Identificarea alternativelor de soluționare a situațiilor de stres pentru asigurarea stării de bine3.2 Manifestarea interesului pentru a învăța de la ceilalți și pentru a-i sprijini pe ceilalți în învățare
- OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1- Să precizeze tipurile de emoții, funcție de situațiile prezentate. vizualizate;O2- Să identifice emoțiile personajelor din textul citir;O3- Să rezolve cu responsabilitate sarcinile din cadrul interacțiunilor propuse;O4- Să identifice soluții pentru adaptarea emoțională la situația de comunicare; O6- Să participe cu interes la activitate;
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Evocarea- Identificarea stărilor emoționale ale copiilor din imaginile prezentate;Furtună de idei- Stabilirea într-un Mindmap a câmpului lexical al cuvântului „emoții”.Descoperirea stării emoționale într-un rebus interactiv- https://learningapps.org/display?v=px38pawuk21Realizarea sensului: Anunțarea temei și a obiectivelorDescoperirea titlului în Word ART- https://wordart.com/gikidfr4avc1/word-art%205
Realizarea sensului
1. Lectura fragmentului de text „Sarea în bucate” de Petre Ispirescu din Manualul digital- Consiliere și Dezvoltare Personală, clasa a VI-a, pag. 36-37.2. Urmăriți frumoasa și emoționanta poveste de pe Insula iubirii.- https://youtu.be/7jriUl_qOm4?t=73. Rezolvarea exercițiilor interactive: „EMOȚIILE”- https://learningapps.org/13253148„Știi să identifici emoțiile?”- https://learningapps.org/display?v=pj300noi220
Știi să-ți identifici propriile emoții? - Chestionar
EVOCAREA
- Frontală- Pe grupe- Individuală
Tipuri de activitate
Resurse procedurale:Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică: • Brainstorming
STRATEGII DIDACTICE
Resurse digitale
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Consiliere%20si%20dezvoltare%20personala/EDP/Resursă youtube: https://youtu.be/7jriUl_qOm4
Resurse create de prof. Viorica Greab:https://learningapps.org/display?v=px38pawuk21https://wordart.com/gikidfr4avc1/word-art%205https://learningapps.org/13253148https://learningapps.org/display?v=pj300noi220https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfo5BKmfeo-rrUccj8xIJTGIdEivDYtCn-ZmUyD2lCzyffqqQ/viewform
LaptopSmartphoneTabletă
Resurse materiale
Resurse temporale
Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.
Resurse umane
Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA
Modalități de evaluare
Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor.
1
Metode de evaluare- Observare sistematică- Verificare curentăVerificare interactivă- web 2.0, pe platformele digitale
SCENARIU DIDACTIC"
Evocarea- Identificați stările emoționale ale copiilor din imaginile prezentate. Stabiliți o posibilă cauză a stării trăite. Dați click pe fiecare imagine și răspundeți la întrebări!
Cum e Maria? De ce credeți că a reacționat așa?
Cum e Costel? De ce? Ce i s-ar fi putut întâmpla?
Cum e Andrei? De ce credeți că se manifestă așa?
Cum e bebe? Ce credeți că a văzut?
Cum e Angela? De ce?
Evocarea
Furtună de idei- Stabilirea într-un Mindmap câmpul lexical al cuvântului „emoții”. Dați click aici: Descoperirea stării emoționale într-un rebus interactiv
Realizarea sensului: Anunțarea temei și a obiectivelorDescoperirea titlul lecției în următorul joc Word ART- Dați click aici:
Realizarea sensului
1. Citiți fragmentul de text „Sarea în bucate” de Petre Ispirescu din Manualul digital- Consiliere și Dezvoltare Personală, clasa a VI-a, pag. 36-37.2. Click aici:2. Urmăriți frumoasa și emoționanta poveste de pe Insula iubirii. Click aici: Rezolvați exercițiile interactive: „EMOȚIILE” „Știi să identifici emoțiile?”
REFLECȚIA
Rezolvați următorul chestionar despre emoții. Dați click pe buton:
Vă mulțumesc pentru atenție!Vă doresc să aveți parte de cât mai multe emoții pozitive!