Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Proiect didactic la biologie

Autor:Pirojoc Liudmila,profesoară de biologie și chimie,grad didactic I,LT "Pan Halippa"or.Edineț, Republica Moldova

Cuprins1.Informații generale2.Competențe specifice3.Obiective operaționale4.Tehnologii didactice5.Evocare6.Realizarea sensului7.Reflecție8.Extindere9.Tema pentru acasă.

Disciplina:BiologieClasa: a VII -aUnitatea de conținut: Diversitatea și clasificarea organismlor viiSubiectul lecției: Încrengătura Cordata.Clasa Pești cartilaginoși.Clasa Pești osoși.Profesor:Pirojoc LiudmilaDurata lecției: 90 min

03

Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor şi al mijloacelor specifice pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii şi a mediului.

02

Utilizarea limbajului ştiinţific biologic referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte în diverse contexte de comunicare.

01

Competențe specifice disciplinei

Participarea în acţiuni de ocrotire a biodiversităţii prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local şi global.

Obiectivele lecțitei

1.Să distingă, în baza imaginilor trăsăturile distinctive ale peștilor.2.Să determine, în baza informației particularitățile funcționale a diferitor organe ale peștilor.3.Să estimeze, prin analiza imaginilor rolul peștior în natură și în viața omului.

Obiectivele lecțitei

1.Să distingă, în baza imaginilor trăsăturile distinctive ale peștilor.2.Să determine, în baza informației particularitățile funcționale a diferitor organe ale peștilor.3.Să estimeze, prin analiza imaginilor rolul peștior în natură și în viața omului.

Tehnologii didactice

A)Forme: frontal, in grup, individualB)Metode,tehnici: asalt de idei,exercițiul, problematizarea,observarea,compararea, descifrarea cuvintelor,joc didactic interactiv;C)Mijloace de învățare:Lecții din cadrul bibliotecii digitale online, calculator,postere,imagini,manual de Biologie clasa a VII-a(autor:Nina Bernaz-Sicorschi,Știința 2020),sistemul periodic,caietele elevilorD)Forme de evaluare:Evaluare formativă prin observare și activități interactive,proiect,joc didactic(Quiz,WordWall),

Evocare

  • Propun elevilor să se expună în 2-3 enunțuri ce cunosc despre pești
(5 min.)

  • Pentru a afla informații noi despre diversitatea și clasificarea peștilor , propun elevilor să vizioneze segmentul(1.03 - 3.22) din lecția prezentată pe platforma www.educatieonline.md

  • DESCIFRAȚI CUVÂNTUL: Determinați, în baza Tabelului periodic al elementelor chimice,înlocuind numărul de ordine cu simbolul chimic al fiecărui element cum se numesc cele 2 clase ale peștilor(4 min.)

Realizarea sensului

Elevii vor fi împărțiți în 3 grupuri și li se propune să vizioneze lecția video din cadrul bibliotecii digitale online"Peștii.Animale vertebrate-acvatice",profesor virtual Placinta Daniela pentru a analiza și a prezenta prin poster trăsăturile distinctive ale sistemelor de organe la pești/15 min/: I gr. Sistemul nervos, organele de simț și locomoția la pești(6.30-10.15)II gr. Sistemul digestiv ,circulator și excretor la pești (10.16-12.13) III gr. Trăsăturile generale, rolul peștilor țn natură și în viața omului,reproducerea la pești (3.24-6.29;12.15-12.44)

Recunoaștețidin imaginile alăturate organele la pești/5 min./

  • În baza informației studiate , propun elevilor din primul grup să acceseze jocul interactiv"Noțiuni-cheie despre Pești" de pe platforma Wordwall și să descopere 10 termeni-cheie despre Pești.(5 min.)

JOC didactic / împart elevii în 2 grupe /

  • Elevii din grupul II vor accesa jocul interactiv"Adevărat sau Fals" de pe platforma Wordwall și vor descoperi răspunsurile adevărate (5 min.)

Succes!

Reflecția

Din ce este format corpul peștilor ?

Cap,trunchi,coadă

Cap,linie laterală,ochi

Cap,înotătoare,solzi

Întrebarea 1 din 5

Propun elevilor să participe la următorul Joc didactic(5 min.)

Următoarea

Corect!

Întrebarea 2 din 5

Prin ce respiră peștii ?

Branhii

Tot corpul

Plămâni

Următoarea

Corect!

Întrebarea 3 din 5

Din câte camere este alcătuită inima la pești?

2 camere

4 camere

3 camere

Corect!

Următoarea

Întrebarea 4 din 5

Ce fel de sistem nervos au peștii?

Ganglionar

Difuz

Tubular

Corect!

Următoarea

Întrebarea 5 din 5

Care șir cuprinde doar pești cartilaginoși?

Crapul,bibanul,somonul

Rechinul,vulpea-de-mare,pisica-de-mare

Rechinul,crapul,știuca

Corect!

Extindere

Propun elevilor să realizeze un proiect digital,cu tema /la alegere/: 1.Rolul peștilor în natură și în viața omului.2.Peștii incluși în Cartea Roșie. /timp-7 zile/

Criterii de evaluare a proiectului

Evaluarea proiectului - total: 33 puncte1.Folosirea adecvată a resurselor- 4 p.2.analiza și interpretarea corectă a informației-4p.3.Justificarea problemei-2 p.4.Scopul proiectului-2p.5.Obiectivele proiectului-3p.6.Concordanța dintre obiective-activități-rezultate-5p.7.Planificarea și realizarea activităților-5p.8.Rezultate concrete,specifice,relevante în raport cu nevoile identificate,măsurabile cantitativ și/sau calitativ-5p.9.Concluzii-3p.

Referințe bibliografice

  • Curriculum național la Biologie,pentru clasele a VI-IX , ediția 2019
  • Ghid de implementare a Curriculumlui la disciplina Biologie ,pentru clasele a VI-IX ,ediția 2019
  • Manualul de Biologie clasa a VII-a /Nina Bernaz-Sicorschi,Violeta Copil,Gh. Rudic/ediția 2020
  • Biblioteca digitală www.eductieonline.md

Vă mulțumesc!