Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Proiect didactic realizat în cadrul Programului de mentorat Educație online prin parteneriate și a Bibliotecii Digitale Educație online

Disciplina: limba și literatura românăProfesori: Găină Lăcrămioara, gradul I, Școala Gimnazială Mihai Eminescu Buhuși, jud. Bacău, România Cîrnat Ludmila, gradul I, IPLT Gaudeamus, Chișinău, Republica MoldovaClasa: a V-aSubiect:”Prâslea cel Voinic și merele de aur”. Trăsături ale basmuluiDurata lecției: 50 de minuteTipul lecției: mixtă

Date generale

Competența generală:3. Redactarea textului scris de diverse feluriCompetențe specifice:3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informaţii sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu integrarea unor imagini, desene, scheme

Obiective operaționale

Strategia didactică1. Metode și procedee2. Forme de organizare a activității3. Metode de evaluare 4. Resurse

Invitație în lumea basmului„Fără veste, intraţi într-o poveste. Aşa, fără vorbe prea multe, unul după altul, cu mine în frunte. Luaţi-o pe poarta pe care scrie "A fost doar odată, ca niciodată", care ne aşteaptă desferecată. I-am spus portarului că aveţi treabă pe-aici, fiindcă voi sunteţi cei doisprezece pitici. De fapt, sunteţi douăzeci și șase (dac-o să observe, ceilalți spuneţi: "Suntem rezerve.")… Atenţie! Aici, la fiecare pas, te poţi întâlni cu primejdia, nas în nas. Uite, parcă ne-ar fi auzit, un balaur s-a şi ivit… Mirela, aruncă tu acum o gresie, să nu-şi facă balaurul cine ştie ce impresie. Să ştie şi el că noi l-am citit pe Ispirescu Petre şi ştim că apar munţi înalţi, numai dacă arunci în urmă cu nişte pietre... Dar balaurul-cu el te pui?… E lângă noi, cum bine vedem. Opriţi-vă, n-are niciun rost să mai fugim, când nu mai putem. Balaurul s-a oprit şi el, la un pas. De ce-o fi strâmbând din nas? Zice: -Hei, voi sunteţi din povestea Melele de aul? (e peltic, un pic). Răsuflăm uşuraţi. -Bată-te să te bată de balaur! Povestea Merelor de aur e pe aleea cealaltă, frăţioare. N-ai văzut tăbliţa indicatoare? In concluzie, bine c-a fost o confuzie.” ( Fragment din opera literară „Unde fugim de-acasă? ” de Marin Sorescu:

Deschide linkul propus, vizionează lecția de la min.1,04-1,30 și explică care este rolul celor menționate în tema lecției noastre ,,Trăsăturile Basmului”.

Evocare

Amintește-ți basmul lui P.Ispirescu ,,Prâslea cel voinic și merele de aur” și formulează întrebări adresându-le unui coleg.

Realizare a sensului

1. Expozitiunea2. Intriga3. Desfășurarea acțiunii 4. Punctul culminant 5. Deznodământul

Să ne amintim! Etapele basmului

Audiați fragmentul de lecție ( de la min.7,40-9,50) și înscrieți în caiete trăsăturile basmului. Stabiliți elementele de noutate și cele deja știute Lecturați,dacă este necesar, și informația teoretică din manual ,de la pag.188-191.

Dicționar literar

Grupa a IV-aAjutoarele erouluiGrupa a V-aFormule specifice basmuluiGrupa a VI-aConfruntarea dintre bine și rău

Grupa I Timp și spațiuGrupa a II-aElemente reale și elemente imaginareGrupa a III-aPersonaje reale și personaje imaginare

Activitate pe grupe

Pentru consolidarea noțiunilor învățate, vă propun un joculeț , folosind aplicația wordwall.

Provocare: Redactează un basm propriu, cu întâmplări și personaje imaginate de tine, folosind aplicația http://www.storyjumper.com , pe care să-l includem ulterior într-o carte digitală a clasei.

info

La această etapă se vor verifica cunoștințele elevilor acumulate în timpul lecției. Fiecare grup va delega un elev care ar completa schema cu o trăsătură a basmului. Schema poate fi pusă pe tablă pentru toti elevii sau poate fi propusă pentru fiecare grup .Se va aprecia rapiditatea grupului care a completat și ordinea enumerării trăsăturilor. Pentru completarea și consolidarea cunoștințelor se va analiza schema completă ,care va fi inclusă în Portofoliul elevului și va servi și ca un algoritm de analiză a unui basm.

Reflecție

Ca urmare a însușirii noțiunii de basm, elevii de clasa a V-a de la Școala Gimnazială Mihai Eminescu Buhuși, jud. Bacău, România sunt provocați să participe la un proiect transnațional alături de colegii lor de la IPLT Gaudeamus din Republica Moldova. Proiectul se intitulează POPAS ÎN LUMEA BASMULUI, iar fiecare dintre ei trebuie să creeze un basm, respectând particularitățile stilistice ale acestui tip de scriere, apoi îl vor integra într-o carte digitală comună, având titlul proiectului. Cartea digitală va fi creată cu ajutorul aplicației https://www.storyjumper.com

Extindere

You can write an

CÎRNAT LUDMILAIPLT GAUDEAMUS, ORAȘUL GHIȘINĂU REPUBLICA MOLDOVA

GĂINĂ LĂCRĂMIOARAȘCOALA GIMNAZIALĂ MIHAI EMINESCU BUHUȘI, JUD. BACĂUROMÂNIA

PROIECT EDUCAȚIONAL POPAS ÎN LUMEA BASMULUIAnul școlar 2021-2022

You can write an

Durata proiectului: decembrie 2021-mai 2022

Scopul proiectului este dezvoltarea spiritului creativ și a competenței digitale în rândul elevilor de clasa a V-a și a VI-a, prin realizarea unui produs digital, respectiv o carte digitală conținând basme create de ei, desene sau benzi desenate, în cadrul unui concurs pe tema basmelor.

SCOPUL PROIECTULUI

You can write an

CE SCHIMBĂM?

MOTIVAȚIA NECESITĂȚII SCHIMBĂRII

PROBLEMA?

DESCRIEREA PROBLEMEI ȘI MOTIVAȚIA SCHIMBĂRII

You can write an

Obiectivul 3

Obiectivul 2

Obiectivul 1

Obiectivele proiectului

You can write an

Cadrele didactice de la Școala Gimnazială Mihai Eminescu și de la IPLT Gaudeamus, orașul Chișinău, Republica Moldova.Părinții elevilor implicați.

Elevii claselor a V-a și a VI-a de la Școala Gimnazială Mihai Eminescu, jud. Bacău și de la IPLT Gaudeamus, orașul Chișinău, Republica Moldova.Grupul țintă: 100 de elevi care au fost antrenați în ateliere de creație și activități de dezvoltare a competențelor digitale.

BENEFICIARII DIRECȚI ȘI INDIRECȚI

You can write an

4 întâlniri pe google meet/zoom cu elevii din România și din Republica Moldova

o comunitate pe Facebook, grup închis pentru elevi, cadre didactice și părinți

un proiect educațional de parteneriat România-Republica Moldova

15 diplome acordate elevilor pentru realizarea produselor digitale deosebite, 5 diplome pentru echipa de proiect

100 de produse digitale

100 de elevi implicați în realizarea produselor digitale

REZULTATELE CANTITATIVE ALE PROIECTULUI

You can write an

ETAPELE PROIECTULUI

You can write an

Pasul 4

Pasul 3

Pasul 2

Pasul 1

Algoritmul realizării basmului

You can write an

You can write an

Evaluarea produsului digital

CS 3.2

CS 5.2.

CS 1.2.

CS 4.4

CS 2.3.

Profesori

Părinți

REZULTATELE CALITATIVE/IMPACTUL PROIECTULUI

You can write an

Publicarea celor mai reușite basme, desene sau benzi desenate în revista școlii, Planeta Micului Prinț

Popularizarea proiectului pe site-ul fiecărei instituții participante din România și din Republica Moldova

Popularizarea activităților proiectului la întâlnirile cercului metodic al profesorilor de limba și literatura română

DISEMINAREA REZULTATELOR PROIECTULUI

You can write an

Implicarea elevilor din alte clase în această activitate, oferindu-le posibilitatea de a prezenta produse digitale cu ajutorul a diverse instrumente digitale și platforme moderne.

Planificarea de către coordonatorul proiectului a unei alte ediții într-o perioadă ulterioară implicând un număr mai mare de participanți, la nivel național si transfontalier.

Tipărirea unei culegeri de basme cu creații ale elevilor implicați în proiect, cu posibilitatea consultării acesteia la biblioteca școlii.

ASIGURAREA DURABILITĂȚII/CONTINUITATEA PROIECTULUI

You can write an

Găină Lăcrămioara din România și Cîrnat Ludmila din Republica Moldova vă invită să poposiți în lumea fascinantă a basmului !

You can write an