Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Proiect didacticrealizat în cadrul Programului Național de instruire ,,Didactica utilizării bibliotecii digitale Educație online”

7. Tipul lecției: mixtă

6. Durata lecției: 45 minute

3. Instituție: Liceul Teoretic ,,Ion Vatamanu”, mun. Strășeni

5. Subiect: Omonimele

2. Profesor: Iacob Nadejda, gr. did. întâi

4. Clasa: a VI-a

1. Disciplina: limba și literatura română

Date generale

Unități de competență:5.1. Aplicarea structurilor lexicale, fonetice, gramaticale și semantice în diverse situații de comunicare.5.2. Respectarea normelor lingvistice în diverse situații de comunicare.5.4. Monitorizarea propriei exprimări prin raportare la normă.

Obiective operaționale:O1 Să definească noțiunile ( omonime, omografe, omofone);O2 Să aplice corect norma ortografică la scrierea omonimelor date;O3 Să determine diferențele dintre omonime și cuvinte polisemantice;O4 Să precizeze valorile expresive ale omonimelor, ilustrate în secvențele date;O5 Să integreze în contexte proprii omonime.

Tehnologii didactice de predare-învățare-evaluare:

a) forme - frontală, pe rânduri, individuală. b) metode, tehnici, procedee- asalt de idei, argumentare orală, exerciții de lecturare si interpretare a articolelor lexicografice, exerciții de precizare a omonimelor unor cuvinte, comentarea orală a ortogramelor, aplicarea cunoștințelor dobândite prin jocuri, exerciții de integrare a cuvintelor explicate în contexte concrete, scriere imaginativă ( produs evaluabil)c) resurse didactice: lecțiile video indicate, caiete, dispozitiv de proiectare

Evocare

Asalt de idei, argumentare orală

  • În baza imaginii propuse ( nouraș de cuvinte), se determină cuvintele-cheie ale lecției (identitate, valori, demnitate, limba, credință, respect). Elevii comentează oral conexiunea dintre cuvinte.
  • Se vizionează lecția video ,,Omonimele” și se comentează afirmația propusă ( 0:46)
  • Se determină concluzia: necesitatea de a fi un vorbitor cult, responsabil și capabil să-și cunoască propria limbă.

Lecția video ,,Omonimele”

NB! Se va viziona secvențial, oferindu-se posibilitatea elevilor să realizeze ei înșiși exercițiile, apoi să verifice cu variantele propuse în lecție.

Realizarea sensului

- Exercițiul Determină cuvântul reprezentat în imagine (1:38 - 2:48)Elevii găsesc cuvintele, formulează oral definițiile. Profesorul atenționează asupra articolelor lexicografice, asupra sensurilor care nu sunt legate între ele și asupra scrierii în articole lexicografice diferite. Se precizează sursa de informare ( DOOM2)- Se audiază și se notează definițiile din lecția video - omonime, omofone, omografe (3:20 - 4:33)Se propune elevilor să-și actualizeze cunoștințele, explicând diferența dintre sinonime și omonime, omografe și omofone ( lucrul pe variante/ pe rânduri)It. 1 Alcătuiește enunțuri cu omofonele: odată, o dată, niciodată, nici o dată, altădată, altă dată, numai, nu mai ( lucrul pe variante/ pe rânduri). Elevii lucrează independent, se verifică rezultatul cu lecția video (4:47) Comentează oral ortogramele.

It. 2 Alcătuiește enunțuri cu omografele ( acele, companie, copii). Elevii lucrează individual sau GPP, oferindu-se câteva exemple pe rânduri. Se verifică cu variantele din lecția video (7:33)Pentru consolidare, se propune elevilor rezolvarea exercițiului online din biblioteca Educație online - Omonimele omofonele It. 3 Completează enunțurile date cu omonimele potrivite: minte, bancă, ton. Elevii lucrează individual sau GPP, oferindu-se câteva exemple pe rânduri. Se verifică cu variantele din lecția video (8:58)It.4 Demonstrează omonimia cuvintelor date prin plasarea lor în enunțuri: milă, trac. Elevii lucrează individual sau GPP, oferindu-se câteva exemple pe rânduri.Se verifică cu variantele din lecția video (9:56)

REALIZAREA SENSULUI

Se atenționează elevii asupra determinării corecte a părții de vorbire, scrierii corecte a formelor omonime, dar și se propune explicarea diferenței dintre omonime și cuvinte polisemantice în baza altei lecții video.

Pentru consolidare, se propune elevilor rezolvarea exercițiilor online din biblioteca Educație online: 1. Demonstrarea omonimiei. 2. Omonime 3. Omonime

Cuvintele polisemantice

Se vizionează segmentul de lecție propus pentru actualizarea diferenței dintre omonime și cuvinte polisemantice ( 9:20-11:03)

Elevii comentează oral fragmentul din poezia ,,Marea” de N.Esinencu, api audiază fragmentul din lecția video ( 13:30).

Se vizionează lecția video de la 11:25 pentru a observa analiza rolului expresiv al omonimelor.

Exemplul

Analiza

Reflecția

Se propune elevilor întrebarea: ,, Ce rol dețin omonimele în limbajul nostru?”

Provocarea

Realizează o scriere imaginativă, de minim o pagină, în care să incluzi 5 omonime. Demonstrează că aceste cuvinte sunt omonime ( articolele lexicografice).

Scriere imaginativă

Extinderea

Mulțumesc pentru atenție!