Want to make creations as awesome as this one?

Crearea decoratiunilor tematice_oul pascal

Transcript

Modulul: ”Colaje & Decorațiuni”

Chișinău, 2022

Profesoare: Bahmuteanu VioricaGrad didactic II

Proiect didactic la Educația tehnologică cl. V

Lecția 14

Obiective

”Acolo unde-i pace și lui dumnezeu îi place” (Proverb)

Evocare

realizarea sensului

Reflecția

extensia

bibliografie

lecția 14

  • Subiectul: Realizarea practică a articolului proiectat
  • Produsul: Oul Pascal
  • Tipul lectiei: Mixtă
  • Timpul: 45 min.
  • Unitatea de competență :
  • 3.2. Confecționarea unui articol, folosind materiale variate.
  • Competența specifică:
  • Realizarea proiectelor tehnologice pentru soluționarea unor probleme practice-utilitare, manifestând atitudine creativă, responsabilă și etică în utilizarea tehnologiilor

Manualul de educație tehnologică,PC, smartphon, prezentare .ppt, INTERNET, mostre de ouă decorate cu diverse tehnici.

mijloace de învățare:

individuală; de grup

Forme de activitate:

Convorbirea, explicația, joc didactic, analiza, educatieinteractivă.md;

metode și procedee:

Strategii didactice:

1

LECȚIA 14

să înțeleagă semnificația sărbătorilor de Paște prin prisma interdisciplinarității

Obiective operaționale:

2

să descopere semnificația obiectelor simbolice de Paște și termeni noi

3

să distingă tehnici decorative și de încondeiere a ouălor de Paști

4

să realizeze un articol, aplicând tehnica la alagere

5

să respecte fișa tehnologică, NSI și RPM

LECȚIA 14

Evocare

Salut elvii, verific tema pentru acasă, după care prezint elevilor câteva imagini cu diverse tehnici aplicate pentru decorarea oului Pascal.

Salutul elevilor

1.

2.

evocareRecunoașteți acțiunile din imaginile de mai jos.

Educația plastică

3.

Ouă vopsite prin metoda amprentei cu frunze din natură

Ouă vopsite în Tehnica curcubeu

Ouă încondeiate

realizarea sensului

Exersează

Din raspunsurile primite descoperim și tema nouă. Propun elevilor să vizioneze lecția video din min. 0:3-9,să analizeze informația expusă de profesorul partener, să răspundă la următoarele întrebări ( click pe exersează,) https://educatieonline.md/details?f2b3f037b03641d8a6fe8ddb52845484

VÍDEO

+info

istoria, geografia

1.Ce obiecte simbolice cu speific de paște cunoști? 2. Ce simbolizează pasca? 3. Ce semnifică încondeierea ouălor? 4. Ce fel de linii sunt utilizate pentru încondeiere și care sunt semnificațiile lor? 5. Care este semnificația culorilor? 7. Ce materiale și ustensile sunt necesare pentru încondeierea ouălor? 8. Câte tehnici de pregătirea ouălor pascale ai descoperit?

http://educatieinteractiva.md/potriveste-perechi/9454

Reflexiafișa Tehnologică ”Împărțirea câmpurilor ornamentale”

Propun elevilor sarcina de a realiza o schită-proiect a oului pascal cu 5 puncte de reper

1

Trasarea liniei oblice pe suprafața oului

4

Trasarea liniei de-a lungul oului

2

Realizarea ornamentelor.

5

Trasarea liniei în partea de sus și jos a oului

3

+

+

+

+

+

Trasarea liniei de-a latul oului

geometria, matematica

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat.

extindere

2/5

Elevii fotografiază compozițiile lor și le plasează în dosarul de pe Drive, apoi la proiector vom vizualiza lucrările practice ale elevilor, utilizând metoda turul galeriei și Re-Quest.Prin intermediul educatieiinteractive să răspundă la câteva întrebări.

Tema pentru acasă: Aplică una din tehnicile studiate, realizând o lucrare practică ” Oul Pascal”, ținând cont de criteriile de succes expuse în lecțiavideo min.9:53-10:25 :

educatieinteractiva.md

http://educatieinteractiva.md/aranjeaza-cuvinte/2520

educatieinteractiva.md

http://educatieinteractiva.md/millionar/8372

http://educatieinteractiva.md/millionar/8372

http://educatieinteractiva.md/millionar/8372

1

Cadrul de referință al curicumului național aprobat prin Ordinul ministerului nr.1124 din 20 iulie 2018

Bibliografie :

2

  • Educația tehnologică. Curriculum pentru învățământul gimnazial. Clasele V-IX, Chișinău, Editura ”Lyceum”, 2018
  • Educația tehnologică. Ghid de implementare a curiculumului modernizat pentru clasele V-IX, Chișinău, Editura ”Lyceum”, 2018

3

https://educatieonline.md/Files/Manuals/5/V_Educatia%20tehnologica%20(a.%202017,%20in%20limba%20romana).pdf

4

https://educatieonline.md/details?f2b3f037b03641d8a6fe8ddb52845484

5

http://mail.interferente.ro/felicitari-vintage-cu-oua-de-paste.html http://junimearomana.com/oua-paste-2/?lang=fr https://protv.md/food-art/vopsirea-oualor-de-paste-cum-sa-obtii-oua-in-culorile-curcubeului---1845231.html https://turismistoric.ro/joia-mare-semnificatie-traditii-si-obiceiuri/

Mulțumesc!

Succes!