Proiect didactic
alionapulbere74
Created on November 24, 2020
More creations to inspire you
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
IAU@HLPF2019
Presentation
SPRING IN THE FOREST 2
Presentation
EXPLLORING SPACE
Presentation
FOOD 1
Presentation
COUNTRIES LESSON 5 GROUP 7/8
Presentation
BLENDED PEDAGOGUE
Presentation
Transcript
„Cartea - obiect cultural”
Autor: Pulbere Aliona, profesor limba și literatura română, grad didactic I, LT „Mihail Bârcă” com. Mileștii Mici, r. Ialoveni
Scenariu didactic
Scenariul abordează aspecte ale proiectului individual, care a fost propus spre elaborare elevilor claselor a VII-a, la început de an școlar 2020-2021, și a fost prezentat la finele unității de învățare „Cartea - obiect cultural”, fiind evaluat ca produs.
Proiect individual
- prezinte informații sistematizate despre cartea ca obiect cultural;
- aplice cunoștințele acumulate la unitatea de învățare nominalizată;
- comenteze argumentat valoarea culturală a cărții;
- creeze un produs (lapbook) original, complex, completat cu informații veridice;
- își exprime opiniile liber, expresiv și persuasiv.
Traseul proiectului
Introducere
Noțiunea de „lapbook”
Structura proiectului
I. Din istoria cărții
II. Istoria tiparului
III. Structura cărții
IV. Etapele de elaborare
V. Evoluția cărții în timp
VI. Curiozități despre cărți
Prezentarea proiectului
Scopul proiectului
este selectarea de informaţii despre carte, prelucrarea şi sintetizarea acestora, realizarea şi prezentarea unui produs final - un lapbook, respectând perioada de timp stabilită.
Introducere
Ce este un lapbook?
Elevilor li se propune să studieze suportul video care explică noțiunea de „lapbook”
Ce este un lapbook?
Un lapbook este o simbioză între carte și calculator, un produs realizat prin atașarea pe un suport de carton de dimensiunile unui dosar, a unor minicărticele care cuprind elemente esențiale ale temei studiate. Un lapbook are multe imagini și este plin de culoare.
+ info
Vedeți aici un model de lapbook
Exemple de lapbook-uri ale elevilor din anii precedenti
Structura proiectului/ lapbook-ului
- Din istoria cărții
- Istoria tiparului
- Structura cărții
- Etapele de elaborare a unei cărți
- Evoluția cărții în timp
- Curiozități despre cărți
09.09.2020
Din istoria cărții
16.09.2020
Structura cărții.
28.09.2020
Curiozități despre cărți.
14.09.2000
Istoria tiparului
21.09.2020
Evoluția cărții în timp
Evaluare sumativă. Prezentarea proiectului.
Pentru această dată, elevii vor avea de elaborat ultimul compartiment al lapbook-ului (curiozități despre cărți), vor pregăti și vor prezenta proiectul pentru a fi evaluat.
După studierea textului „Monologul interior al unui e-book” de Umberto Eco, elevii vor stabili cum a evoluat cartea în timp și vor fixa informațiile în proiectul la care lucrează.
La început de an școlar, elevilor li se va aduce la cunoștință, la introducerea cursului, date istorice despre cărți. Ei vor completa independent primul compartiment al lapbook-ului personal.
La studierea textului „Tiparnițe mănăstirești” de Lucian Blaga, elevii vor aprofunda cunoștințele cu date despre apariția tiparului. Următorul compartiment al lapbook-ului va fi consacrat istoriei tiparului.
La această dată, elevilor li se va recomanda să recapituleze noțiunile ce definesc structura unei cărți și să încadreze în lapbook aceste informații, cât și să deseneze/descrie drumul parcurs de o carte până la apariția acesteia.
Din istoria cărții
Prima secțiune
Compartimentul din lapbook va fi completat cu informații istorice despre primele încercări scrise și formele cărților în trecut.
Împreună cu elevii, am parcurs această prezentare a unei lecții de pe platforma www.educatieonline.md, din care ei au avut posibilitatea de a sintetiza informații importante din istoria cărții.
2
Relizarea sensului
Etapa lecției
Să creăm primul compartiment al lapbook-ului
Începutul poate fi dificil, dar curiozitatea a învins! Elevii au pornit la drum cu entuziasm. Pentru a le simplifica lucrul, le-am pregătit niște repere: vedeți butoanele din imagine!
Etapa lecției
Tema pentru acasă
Informații prețioase despre istoria cărții le veți găsi în minutele 2.25 - 4.09. Vizionați lecția atent!
Fiți creativi, alegeți diverse mijloace de prezentare a informației!
Cuvinte-cheie: pergament, papirus, hieroglife, argila...
Din istoria tiparului
Secțiunea a doua
Compartimentul din lapbook va fi completat cu informații din istoria tiparului, fundamentate și în baza textului „Tiparnițe mănăstirești” de Lucian Blaga.
Pe parcursul a 3 lecții, se face analiza literară a textului „Tiparnițe mănăstirești” de Lucian Blaga. Pentru realizarea proiectului individual (lapbook) se oferă câteva repere din lecțiile prezentate pe platforma www.educatieonline.md
Subiectul lecției on-line: „Lectura și observarea textului „Tiparnițe mănăstirești” de Lucian Blaga”
1
vezi
Evocare
Elevii vor stabili ce este în comun și ce este diferit în cele 2 imagini prezentate (sarcina preluată din prezentarea lecției, de pe www.educatieonline, min. 1.05-2.000)
vezi
Realizarea sensului
-De ce tiparnițele își găseau locul în mănăstiri?
-Ce calități aveau călugării care munceau la tiparnițe?
(elevii urmăresc lecția video la min. 3.46-6.30)
Subiectul lecției on-line: „Lectura și explorarea textului „Tiparnițe mănăstirești” de Lucian Blaga”
2
Subiectul lecției on-line: „Temă, idee, mesaj în textul „Tiparnițe mănăstirești” de Lucian Blaga”
3
Reflecție
- Formulați ideea principală a textului „Tiparnițe mănăstirești” (Călugării - răspânditori de lumină; min. 6.00 - 7.05 din lecția în format video)
Secțiunea a treia
Structura cărții
Compartimentul din lapbook va oferi definiții ale părților componente ale unei cărți, aranjate într-un mod cât mai original.
Elevilor li s-au propus fișe cu noțiuni pe Classroom
Elevii au avut de recapitulat noțiunile studiate în anii precedenți
Elevii au urmărit secvențele propuse din lecțiile filmate pe www.educatieonline.md
+ info
Pentru unele informații suplimentare, revedeți lecția „Cartea - obiect cultural. Din istoria cărții” (min. 8,15-9.30), pe platforma www.educatieonline.md.
+ info
+ info
Repere pentru definirea părților componente ale cărții
01
02
03
Etapa lecției
Extindere
Secțiunea a patra
Etapele de elaborare a cărții
Compartimentul din lapbook va prezenta drumul parcurs de o carte până a ajunge în mâna cititorului său.
+ info
+ info
Cum se naște o carte? Un răspuns îl oferă lecția „Cartea - obiect cultural. Din istoria cărții” (min. 9.30-11.15), pe platforma www.educatieonline.md.
+ info
Recomandări pentru concretizarea procesului „facerii” cărții
Elevii au urmărit secvențele propuse din lecțiile filmate pe www.educatieonline.md
Elivilor li s-au propus fișe cu informații pe Classroom
Elevii au studiat informațiile prezentate în manual, pagina 9
01
02
03
Etapa lecției
Extindere
Secțiunea a cincea
Evoluția cărții în timp
Compartimentul este rezervat formelor moderne pe care le are cartea, stabilirea avantajelor/dezavantajelor noilor tehnologii și a rolului lor în promovarea cărții și a lecturii.
Pentru a cunoaște mai multe despre cum a evoluat cartea în timp, va fi analizată detaliat informația din textul din manual „Monologul interior al unui e-book” de Umberto Eco (pagina 10). Lecția oferită de www.educatieonline.md vine în ajutor cu multiple sarcini pentru toate etapele orei.
Subiectul lecției on-line: „Lectura și explorarea textului „Monologul interior al unui e-book” de Umberto Eco”
Dezavantaje
1. Nu îți poți face însemnări
+ info
Informații despre avantajele și dezavantajele e-book-ului le oferă lecția on-line prezentată mai sus.
Avantaje
1. Cartea electronică este mai ieftină
Resurse moderne (e-book)
Secțiunea a șasea
Curiozități despre cărți
Compartimentul este predestinat informațiilor captivante despre cărți care vor fi inserate în lapbook
Consultați și internetul pentru a găsi mai multe informații!
Care sunt cele 7 cărți care au schimbat lumea?
Informații găsiți pe www.educatieonline.md, lecția cu subiectul „Cartea -obiect cultural. Din istoria cărții” (clasa a VII-a), minutul 4.10
La compartimentul dat fiți cât mai creativi, realizați și un desen
Care este cea mai vândută carte în lume?
Informații găsiți pe www.educatieonline.md, lecția cu subiectul „Cartea -obiect cultural. Din istoria cărții” (clasa a VII-a), minutul 7.14
Puteți descrie și 7 cărți care au avut impact asupra voastră. Sugestii oferă lecția cu subiectul „Cartea -obiect cultural. Din istoria cărții” (clasa a VII-a), minutul 7.44 pe platforma www.educatieonline.md
Identificați informații noi, pe care nu le-ați auzit în cadrul lecției
Prezentarea lapbook-ului
Creativitate
Complexitate
Fidelitatea informațiilor
Originalitate
Corectitudine și acuratețe
Criterii de evaluare
Gradul de noutate pe care îl aduce proiectul în abordarea tematicii
Măsura în care elevul optează pentru o tehnică de lucru originală, inedită
Nivelul de complexitate pe care îl atinge elevul în realizarea diferitelor părți componente ale proiectului, modalitatea în care au fost valorizate conexiunile și perspectivele interdisciplinare
Frecvența greșelilor și aspectul îngrijit al lucrării
Măsura în care elevul a făcut ceea ce trebuia sub aspectul validității și a relevanței abordării temei proiectului, nivelul la care proiectul reusește să acopere unitar și coerent, logic și argumentat, câmpul tematic propus
Grila de evaluare
Fidelitate informații
Originalitate
Corectitudine/
Creativitate
Complexitate
Lucrările elevilor
Multumesc!