Want to make creations as awesome as this one?

No description

Transcript

3

Izradi digitalani straničnik i Razlistaj se!

Mjesec hrvatske knjige 2020.

2

1

4

1

O natječaju

Gradska knjižnica Slavonski Brod u Mjesecu hrvatske knjige 2020. godine raspisala je natječaj "Izradi digitalni straničnik i Razlistaj se!" za učenike 7. i 8. razreda osnovnih škola te sve učenike srednjih škola s područja Brodsko-posavske županije. Na natječaj je pristigao zavidan broj učeničkih radova te je povjerenstvo imalo izuzetno težak zadatak izabrati tri najbolja. U ovoj virtualnoj izložbi prikazujemo Vam sve pristigle radove kako biste i Vi mogli uživati u njima.Iz osnovnih i srednjih škola Brodsko-posavske županije na našu adresu e-pošte pristiglo je 107 kreativnih, lijepih, šarenih i informativnih straničnika.

2

Priča o straničniku

Priča o straničniku, ili daleko poznatijem bookmarkeru, započela je davno, davno... Nekada je bio poznat pod nazivima štionik, dočitnica, listokaz, označivač, obilježivač, ali u današnje vrijeme uvriježio se naziv straničnik. Riječ je o duguljstom komadu debljeg papira koji se umeće između stranica i označava mjesto na kojemu smo s čitanjem (za)stali.Prve knjige bile su obliku svitka, a prvi straničnici točkice u različitim bojama (svaki čitatelj imao je svoju boju). Problem je nastao kad su se knjige počele učestalije čitati, jednostavno nije bilo dovoljno boja.Kada je knjiga poprimila današnji oblik (knjižni blok) straničnici su doživjeli procvat. Kao straničnik često je znao poslužiti komad kože, pergamena, platno. S vremenom je knjiga postala statusni simbol pa su se i straničnici počeli izrađivati od skupocjenih materijala poput ebanovine, zlata, srebra, svile...Danas su straničnici sredstvo komunikacije: kalendari, posjetnice, karte, ali i mala umjetnička djela.

3

IZLOŽBA DIGITALNIH STRANIČNIKA PRISTIGLIH NA NATJEČAJ"IZRADI DIGITALNI STRANIČNIK I RAZLISTAJ SE!

RADOVI UČENIKA 7. I 8. RAZREDA OSNOVNIH ŠKOLA TE UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE

Ana Imrović, 4.g

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Ana Matanović

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Ana Miloš, 7.c

Osnovna škola "Đuro Pilar", Slavonski Brod

Andrea Kešerac, 8.b

Osnovna škola "Antun Mihanović", Nova Kapela, Batrina

Andrea Vuković, 3.f

Gimanzija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Andrej Has, 3.e

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Anđela Rašić, 1.a

Srednja medicinska škola, Slavonski Brod

Antonela Jozić, 7.b

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Anja Vukelić, 3.g

Elektortehnička i ekonomska škola, Nova Gradiška

Barbara Tančinec, 7.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Beatricija Barić, 2.c

Klasična gimnazija fra Marijana Lanosovića

Blanka Tolj, 4.d

Gimanzija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Danijel Brkić, 7.r.

Osnovna škola "Milan Amruš", Slavonski Brod

David Gavranić, 4.f

Gimanzija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Dorotea Grubešić, 2.b

Gimanzija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Ela Kljajić, 2.a

Srednja medicinska škola, Slavonski Brod

Eleonora Stipić, 4.e

Elektrotehnička i ekonomska škola, Nova Gradiška

Ema Elkaz, 8.a

Osnovna škola "Antun Mihanović", Slavonski Brod

Ema Kušljić, 7.r.

Osnovna škola "Vjekoslav Klaić", Garčin

Ena Krajinović, 2.c

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Ena Majić, 4.d

Gimanzija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Erika Štefanović

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Filip Filjević, 4.e

Elektrotehnička i ekonomska škola, Nova Gradiška

Fran Arambašić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Franciska Vidaković, 7.r.

Osnovna škola "Vjekoslav Klaić", Garčin

Gabriel Maksimčuk, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Gabriel Rac, 7.a

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Gabrijela Karačić, 2.c

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Gabrijela Kovačević, 2.c

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Gabriela Vučak, 7.a

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Ivan Čujić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Ivana Jelečević, 8.a

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Ivana Vilić, 4.b

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Ivona Ivanišević, 3.e

Elektrotehnička i ekonomska škola, Nova Gradiša

Jakov Terzić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Jelena Barišić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Josipa Blažević, 1.a

Srednja medicinska škola, Slavonski Brod

Julijana Šarčević Mikuš, 8.a

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Karla Bošnjaković, 7.d

Osnovna škola "Đuro Pilar", Slavonski Brod

Karla Jakupović, 8.a

Osnovna škola "Antun Mihanović", Slavonski Brod

Karla Stojanović, 8.a

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Karlo Andrej Mandić, 7.r.

Osnovna škola "Josip Kozarac", Slavonski Šamac

Karlo Fligić, 2.c

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Klara Ivanišić, 4.d

Gimanzija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Lana Funarić, 8.a

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Lana Kolobarić, 7.r.

Osnovna škola "Milan Amruš", Slavonski Brod

Lana Šokčević, 8.b

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Leona Kozina, 8.a

Osnovna škola "Antun Mihanović", Slavonski Brod

Leonarda Gavran, 4.d

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Lorena Krnjaković, 4.i

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Lovro Cazi, 7.b

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Lucija Krijan, 8.b

Osnovna škola "Antun Mihanović", Slavonski Brod

Lucija Nadih, 4.d

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Luka Kelemović, 4.b

Tehnička škola, Slavonski Brod

Luka Marijanović, 4.b

Elektrotehnička i ekonomska škola, Nova Gradiška

Luka Raguž, 7.b

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Lucien Jurendić, 7.r.

Osnovna škola "Josip Kozarac", Slavonski Šamac

Magdalena Tolj, 4.d

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Magdalena Samardžić, 3.i

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Magdalena Škripek, 4.d

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Magdalena Vuleta, 4.d

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Marela Marušić, 2.c

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Marijan Lukač, 7.r.

Osnovna škola "Josip Kozarac", Slavonski Šamac

Marina Brkić, 7.r.

Osnovna škola "Josip Kozarac", Slavonski Šamac

Martina Ećimović, 4.b

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Matea Gavrić, 7.c

Osnovna škola "Đuro Pilar", Slavonski Brod

Matea Jurčić, 7.b

Osnovna škola "Vjekoslav Klaić", Garčind

Mateo Preložnik, 7.a

Osnovna škola "Vjekoslav Klaić", Garčind

Matija Kruljac, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Melani Posavčević, 3.g

Elektortehnička i ekonomska škola, Nova Gradiška

Mia Antunović, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Mia Kožul, 8.b

Osnovna škola "Antun Mihanović", Slavonski Brod

Mia Vizjak, 4.b

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Mihaela Karas, 7.r.

Osnovna škola "Vjekoslav Klaić", Garčin

Mihaela Šunić, 7.r.

Osnovna škola "Josip Kozarac", Slavonski Šamac

Mihovil Ćurković, 7.b

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Nadja Petrić-Glavaš

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Natali Morvaj, 7.a

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Nika Plevnik, 8.b

Osnovna škola "IvanMeštrović", Vrpolje

Nikola Omerović, 8.b

Osnovna škola "Antun Mihanović", Nova Kapela, Batrina

Nikolina Jurić, 8.b

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Nina Đokić, 3.f

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Nives Katinić, 4.d

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Noa Peračković, 7.b

Osnovna škola "Vjekoslav Klaić", Garčin

Paula Lučić, 3.r.

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Paulina Zmaić, 8.a

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Petar Pudić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Petra Krešić, 2.c

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Petra Popić, 2.c

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Petra Vođinac, 7.r.

Osnovna škola "Josip Kozarac", Slavonski Šamac

Sara Jerković, 7.b

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Sara Ratković, 3.e

Ekonomsko-birtotehnička škola, Slavonski Brod

Selena Žepčan, 2.g

Gimnazija "Matija Mesić" Slavonski Brod

Stjepan Brkić,

Osnovna škola "Josip Kozarac", Slavonski Šamac

Tea Jerković, 8. c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić" Slavonski Brod

Tea Katavić, 7.a

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Tea Polunić

Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod

Tena Jerković, 4.d

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Tomislav Radić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Toni Devčić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Toni Ruškan, 3.g

Elektrotehnička i ekonomska škola, Nova Gradiška

Valentino Stipić, 3.i

Gimnazija "Matija Mesić", Slavonski Brod

Vedran Matković, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Veronika Čengić, 8.c

Osnovna škola "Ivana Brlić-Mažuranić", Slavonski Brod

Veronika Martinović, 8.c

Osnovna škola "Ivan Meštrović", Vrpolje

Viktorija Dovodja, 1.a

Srednja medicinska škola, Slavonski Brod

Vinka Katinić, 7.d

Osnovna škola "Đuro Pilar", Slavonski Brod

Kreativnost je inteligencija koja se zabavlja.

Albert Einstein

Upravo ste pogledali sve straničnike pristigle na natječaj. Vjerujemo da ste uživali i da imate i vlastitog miljenika među straničnicima.

NAJUSPJEŠNIJIM RADOVIMA PRISTIGLIM NA NATJEČAJ "IZRADI DIGITALNI STRANIČNIK I RAZLISTAJ SE!" PROGLAŠENI SU OVI STRANIČNICI

3. MJESTO

KLARA IVANIŠIĆ

UČENICA 4.d, RAZREDA GIMNAZIJE "MATIJA MESIĆ" IZ SLAVONSKOG BRODA

2. MJESTO

LUKA MARIJANOVIĆ

UČENIK 3. g RAZREDA ELEKTROTEHNIČKE I EKONOMSKE ŠKOLE IZ NOVE GRADIŠKE

1. MJESTO

NIKOLA OMEROVIĆ

UČENIK 8. b RAZREDA OSNOVNE ŠKOLE "ANTUN MIHANOVIĆ" IZ NOVE KAPELE, BATRINE

3

2

1

4

Gradska knjižnica Slavonski Brod

ČESTITAMO!

Gradska knjižnica Slavonski Brod zahvaljuje svim učenicama i učenicima na sudjelovanju te njihovim mentorima na poticanju, nadziranju i slanju učeničkih radova na natječaj.Posebno pohvaljujemo učenike Osnovne škole "Milan Amruš", a pobjednicima natječaja upućujemo iskrene čestitke.