Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

LEKCJA OTWARTA

Dorota Kozioł- Żurawska
doradca metodyczny wychowania przedszkolnego

W krainie
kwiatów
łąk i lasów.

DZIEŃ DOBRY!

Dzisiaj zapraszam Cię
do wspaniałego świata kwiatów....


Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej dla dzieci 5 i 6 letnich.
Prowadzący : Dorota Kozioł- Żurawska

Temat : W świecie kwiatów łąk i lasów

Cel główny :

Budzenie przyjaznego stosunku do roślin i zwierząt poprzez kształtowanie właściwych postaw i zachowań.
Zapoznanie z potrzebą bioróżnorodności.

Cele szczegółowe :
Dziecko-
- rozumie potrzebę ochrony srodowiska
- zna wybrane owady, gady, płazy, zwierzęta oraz ptaki zamieszkujące łąki
- rozumie znaczenie łąk dla owadów zapylających
- rozumie potrzebę bioróznorodności na łąkach
-wypowiada sie na określony temat


Przebieg zajęcia

1. Co to są kwiaty - burza pomysłów na temat kwiatów.
Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi, inspirowanych pytaniami nauczyciela:

- gdzie mogą rosnąc kwiaty (na ziemi, na krzakach, na drzewach, w trawie itp)
- jaki mogą mieć kształt?
- jakie mogą mieć kolory?
- do czego moga służyć kwiaty?
(szerzej na ten temat poniżej)

Wszystkie informacje warto zapisywać.

Info



INFORMACJE DLA NAUCZYCIELA
Kwiaty wykorzystywane są przede wszystkim w celach ozdobnych, stanowiąc źródło wrażeń estetycznych. Szczególnie cenione są jako rośliny ozdobne gatunki o kwiatach z okwiatem okazałym pod względem wielkości i barwy, wonne, o oryginalnym kształcie okwiatu.
Czasem o walorach estetycznych stanowi nie tyle kwiat co cały kwiatostan lub listki przykwiatowe (przysadka, podkwiatek).
Popularnymi kwiatowymi krzewami ozdobnymi są: lilak, forsycja, głóg, róża, a roślinami zielnymi o ozdobnych kwiatach są m.in.: tulipany, mieczyki, goździki, fiołki, chryzantemy.
Uprawą i produkcją kwiatów zajmuje się dział ogrodnictwa zwany kwiaciarstwem.
Sztukę układania kwiatów nazywamy bukieciarstwem (florystyką), a specyficzną jej odmianę, stosowaną w krajach Dalekiego Wschodu – ikebaną.
Kwiaty są częstym motywem zdobniczym i przedmiotem natchnienia artystów.
Ze względu kwiaty, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru i pyłku uprawia się szereg gatunków roślin miododajnych.

Niektóre rośliny olejkodajne uprawiane są także ze względu na pozyskiwane olejki eteryczne właśnie z kwiatów, które są następnie surowcem w przemyśle perfumeryjnym (np. z płatków róż wytwarza się olejek różany, z koszyczków rumianku – olejek rumiankowy).

Kwiaty i kwiatostany mają mniejsze znaczenie kulinarne od innych części roślin, jednak
w przypadku niektórych gatunków stanowią ważne warzywa i przyprawy.
Pożywnym warzywem są np. młode kwiatostany kalafiora, brokuła i karczocha. Poza tym spożywać można m.in. kwiaty i kwiatostany dyni, bzu czarnego, piwonii drzewiastej, róż, stokrotki.
Znamiona z kwiatów szafranu należą do najdroższych przypraw i stosowane są także jako barwnik.
Płatki nagietków dodawane są do paszy dla drobiu w celu nadania bardziej intensywnego zabarwienia żółtkom.
Kwiaty i kwiatostany znajdują także zastosowanie lecznicze. Np. koszyczki rumianku i kwiaty lip stosowane są do sporządzania naparów stosowanych przy przeziębieniach, stanach zapalnych i przeciwskurczowo

2. Zapoznanie dzieci z rodzajami łąk


Wyróżniamy:
łęgi, łąki zalewne - łąki w rzecznych dolinach, nad brzegami wód okresowo zalewane.
grądy - łąki czerpiące wodę z opadów, o dużej różnorodności gatunkowej
bielawy,
łąki bagienne - łąki na terenach bezodpływowych, zalewane wodą wysiękową.
łąki górskie, w tym wysokogórskie, hale i pastwiska śródleśne w górach, łąki górskie niższej strefy.


3. Pogadanka z dziećmi na temat łąk kwietnych i ich znaczenia.

Po co nam łąki?

Łąki kwietne to przyjazny zamiennik trawników – nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające, dlatego oszczędzają czas, pieniądze i zasoby.
Wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.
Łąki, które nie są koszone, zatrzymują dużo więcej wody i mniej wysychają - ich korzenie nie są odsłonięte. Nie jest tez odsłonięta ziemia, która bardzo mocno wysycha pod wpływem promieni słonecznych.
Łąki wpływają na oczyszczanie powietrza, na wilgotność, łagodzą ekstremalne temperatury, a trwałe pokrycie roślinnością zapobiega erozji (czyli niszczeniu) gleby.
Na łąkach rosnie bardzo dużo różnego rodzaju kwiatów i ziół- owady zapylające mogą sie posilać przez długi czas, ponieważ kwiaty rosną w różnych okresach wiosny, lata i jesieni.

Co to jest łąka kwietna?


Łąka jest to zbiorowisko roślin pozbawione co do zasady drzew, którego podstawę stanowią trawy, pośród których rosną również inne rośliny, zioła, mszaki

Łąka jest miejscem zamieszkania wielu zwierząt, takich jak np. owady

gady , płazy , małe zwierzęta oraz ptaki .
Łąka jest potrzebna owadom zapylającym - szukają na niej nektaru. Nektar biorą z rosnących na łące kwiatów .

Return

Return

Return

Return

Return

Zapylanie jest podstawą owocowania i znacząco wpływa na jakość uzyskanych zbiorów. Większość gatunków drzew owocowych i warzyw jest wyłącznie lub prawie wyłącznie owadopylna. Najpopularniejszym owadem łączonym z zapylaniem kwiatów jest pszczoła miodna, ale to nie jedyne pracowite zwierzę, który przenosi pyłek. Pożyteczne pszczoły W Polsce mamy około 450 gatunków pszczół. Są one ważnym elementem wielu ekosystemów. Powszechnie kojarzone są jedynie z pszczołą miodną, jednak inne gatunki równie dobrze, a nawet lepiej radzą sobie z zapylaniem kwiatów. Doskonałym przykładem może być murarka ogrodowa, która zapyla 150 gatunków roślin. Inne owady z rodziny pszczołowatych to: malutka Wałczatka dwuguzka zapylająca zamknięte uprawy, Miesiarka lucernówka ceniona jako zapylacz lucerny, czy Nożycówka pospolita, która oblatuje rośliny ozdobne, zioła oraz plantacje malin.

Dla nauczyciela

Trzmiele – owady do zadań specjalnych Drugie ważne grono zapylaczy stanowią trzmiele. Ta liczna grupa to aż 29 gatunków! Wykonują one zadania, z którymi nie radzą sobie inne owady. Trzmiele dzięki długiemu języczkowi sięgają w głąb dużych, kielichowatych kwiatów, a w ogrodnictwie dodatkowo wykorzystywane są do zapylania warzyw znajdujących się w tunelach. Te owady w ciągu dnia pracują także o 2-3 godziny dłużej niż pszczoły i zapylają nawet przy złej pogodzie. Nie straszna im temperatura 12°C, mżawka czy mgła. Inni ważni zapylacze Zapylaniem trudni się wiele gatunków innych owadów, należą do nich chrząszcze, osy, motyle, muchy, a nawet mrówki. Nie można pomijać ich roli w tym procesie, ponieważ jest równie ważna, jak praca pszczół czy trzmieli. Owady te nie mogąc oprzeć się kolorowym kwiatom, słodkim nektarom czy pięknym, kuszącym zapachom w bardzo skuteczny sposób roznoszą pyłek z jednej rośliny na drugą.

Return

Omówienie wyglądu wybranych zwierzat zamieszkujących łąkę.
Wyszukiwanie różnic i podobieństw kwiatów rosnących na łące.
Zwrócenie uwagi na różne kształty kielichów, płatków.
Zwrócenie uwagi na różnorodne upierzenie ptaków, wielkość i kształt dziobów.
Słuchanie dźwięków łąki - tutaj przykład
Rysowanie i malowanie wybranymi technikami kwiatów łąkowych (osobna lekcja).
Muzyka na dobry nastrój




link do podzielenia sie swoimi przemyśleniami, pomysłami, wrażeniami





Home

Dziękuję za udział

Zapraszam do kontaktu


tel 505080954
@ doradcametodycznykatowice@gmail.com
Facebook
Doradca w przedszkolu Katowice