INFO

GRA BRAMKARZA Bramkarzowi wolno:

• w czasie obrony bramki, będąc w polu bramkowym, dotykać piłki każdą częścią ciała
  • poruszać się w obrębie pola bramkowego bez ograniczeń dotyczących zawodników z pola gry; nie wolno mu jednakże opóźniać wykonania rzutu od bramki ,
  • opuścić pole bramkowe bez piłki i brać udział w grze w polu gry; podlega on wówczas przepisom, które obowiązują pozostałych zawodników (z wyjątkiem sytuacji opisanej w Komentarzu do
  • Pole bramkowe uważa się za opuszczone przez bramkarza z chwilą gdy jakąkolwiek częścią ciała dotknie on podłoża poza linią tego pola.
  • opuścić pole bramkowe z piłką, o ile nie była przez niego opanowana, i zagrywać nią w polu gryBramkarzowi nie wolno:
  • zagrażać zawodnikowi drużyny przeciwnej w czasie obrony bramki
  • bramkarz nieprawidłowo wykona rzut od bramki lub straci panowanie nad piłką, po tym jak przekroczył linię pola bramkowego z piłką w ręce.
  • dotykać piłkę leżącą lub toczącą się poza polem bramkowym, będąc jednocześnie w tym polu
  • wprowadzać piłkę do pola bramkowego, jeżeli toczy się ona lub leży poza tym polem
  • powracać z pola gry do pola bramkowego z piłką
  • dotykać podudziem lub stopą piłkę, która zmierza w kierunku pola gry ;
  • w czasie obrony rzutu karnego przekraczać ograniczającą poruszanie się bramkarza linię (linia 4 m) wraz z jej przedłużeniem w obie strony, dopóki piłka nie opuści dłoni zawodnika wykonującego rzut.Komentarz: Bramkarz stojący na jednej nodze na linii lub przed linią ograniczającą (linia 4 m) może dowolną część ciała, nie dotykając jednakże nią podłoża, przenieść poza tę linię

Zalety jazdy na rowerze

• Budowanie mięśni i kości. W czasie jazdy na rowerze pracują mięśnie ramion, grzbietu, brzucha, a także pośladków czy mięśnie czworogłowe ud. Niezależnie od tego, czy jedziemy pod górkę, na stojąco czy też po płaskiej powierzchni, całe nasze ciało pracuje. Oczywiście, im większym mamy opór, tym intensywniejszy jest nasz trening. Regularna aktywność fizyczna wzmacnia nie tylko mięśnie, ale też pomaga zwiększyć gęstość kości.
  • CDN

Najszybszy zanotowany narzut - 165,8 km/h (103 mph) wykonali miotacze Major League Baseball - Joel Zumaya (Detroit Tigers) w 2006 r. oraz Mark Wohlers (Atlanta Braves) w 1995 r.

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową – to główne zalety tej dyscypliny. Poznaj powody dla których warto jeździć na rolkach. Zalety jazdy na rolkach: skutecznie spala tkankę tłuszczowąRolki są skuteczne w odchudzaniu niemal tak samo jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów. Ważne, by w trakcie treningu utrzymywać tętno na mniej więcej stałym poziomie – dostatecznie dużym, aby czuć zmęczenie, lecz nie za wysokim, żeby proces spalania tłuszczu zachodził efektywnie (tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego, czyli mniej więcej 130 uderzeń na minutę).

Piłka nożna Lewy dorównał Messiemu i RonaldoRobert Lewandowski strzelił jedną z bramek w wygranym przez Bayern Monachium 2:0 meczu z Unionem Berlin. Polak trafił do siatki po raz 40. licząc wszystkie rozgrywki. To piąty sezon z rzędu z takim osiągnięciem. Coś takiego w XXI wieku przed nim osiągnęło tylko dwóch innych wybitnych zawodników - Cristiano Ronaldo i Lionel Messi.

TABATA Tabata, czyli intensywny trening interwałowy to sposób na szybkie pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawę wydolności organizmu. Doskonale sprawdzi się on w przypadku osób, które nie mają dużo czasu na ćwiczenia i chcą je wykonywać w warunkach domowych o pasującej im porze; oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby trening Tabata wykonywać na siłowni np. z pomocą doświadczonego trenera.

TOP 10

Czas gryDwie 40-minutowe części z przerwą nie dłuższą niż 15 minut. Czas może być zatrzymany po sygnalizacji sędziego. W przypadku przekroczenia regulaminowego czasu gry akcja nie jest przerywana przez sędziego – mecz kończy się dopiero po przerwaniu akcji (np. po zdobyciu punktów lub wyjściu piłki za linię boczną boiska).

Trening stabilizacyjnyTrening stabilizacyjny opiera się na pracy mięśni głębokich. Jest konieczny do wzmocnienia mięśni otulających tułów od barków do miednicy.

Mięśnie brzucha Mięśnie brzucha pełnią w organizmie człowieka istotne funkcje – przede wszystkim podtrzymują ściany boczną, przednią i tylną brzucha, a także znajdujące się w jamie brzusznej narządy wewnętrzne: wątrobę, śledzionę, żołądek, dwunastnicę i trzustkę. Mięśnie brzucha stabilizują również kręgosłup, szczególnie w jego części lędźwiowej i zapewniają prawidłową postawę całej sylwetki. CDN

Joga -poprawa krążenia sprawia, że mózg staje się lepiej ukrwiony i dotleniony. Poprzez odpowiednio utrzymywane pozycje dochodzi do masażu narządów wewnętrznych, co niezwykle korzystnie wpływa na uspokojenie układu nerwowego, w tym przede wszystkim zakończeń nerwowych.